Jak skutecznie wymieszać składniki kosmetyków mineralnych?
Do mieszkania kosmetyków mineralnych można wykorzystać kilka sposbów:
Torebka strunowa
To najprostsze rozwiązanie, w ramach którego bez większego wysiłku można zająć się przygotowywaniem kosmetyków. Wszystkie składniki, z których ma powstać kosmetyk wrzuca się do torebki strunowej i rozpoczyna się proces mieszania poprzez rozcieranie dłonią, co jakiś czas przesypując zawartość. Tak w ciągu kilku minut można doprowadzić do dobrego zmieszania wszystkich składników. Nie warto jednak tej podstawowej metody stosować, jeśli chcemy mieszać pigmenty matowe, ponieważ jest to taki produkt, który nie wymiesza się dobrze w torebce strunowej i na skórze zostawi smugi.
Moździerz
To również proste i skuteczne rozwiązania, które pozwoli na wymieszanie wszystkich składników. Daje lepsze efekty niż torebka strunowa. Tutaj wszystkie półprodukty trzeba umieścić w moździerzu i ucierać. Trzeba pamiętać o tym, by składniki wsypywać w odpowiedniej kolejności. Zacząć trzeba od takich produktów, które mogą się zbrylić. Dodajemy do nich trochę wypełniacza głównego a za nim resztę dodatków i ucierając dodajemy pozostałą cześć wypełniacza głównego. Moździerz daje nam zdecydowanie lepsze efekty niż stosowanie torebek strunowych, szczególnie jeśli będzie chciało się wymieszać pigmenty matowe. Ważną sprawą będzie jednak ich odskrobywanie od powierzchnia moździerza ponieważ mogą się do niego przyklejać. Także przy mieszaniu mik błyszczących trzeba być odpowiednio ostrożnym, by przez moździerz nie doprowadzać do ich matowienia.
Młynek
Młynek daje najlepsze efekty jeśli chodzi o mieszanie składników do kosmetyków mineralnych, ale jest również najbardziej skomplikowaną formą. Dzięki zastosowaniu młynka można rzeczywiście uzyskać jednorodny charakter kosmetyków. Stosując pigmenty matowe w młynku warto je wcześniej nieco ruszyć w moździerzu, by potem łatwiej było nad nimi pracować w młynku, gdzie mogą się brylić i niestety przyklejać do ścianek młynka. Następnie dodajemy do nich wypełniacz główny w niewielkiej ilości. Dopiero następnie resztkę dodatków i pozostałe elementy wypełniacza głównego. Mieszanie realizuje się w ramach krótkiej pracy młynka, którą trzeba regularnie powtarzać. Nie można oczywiście stosować stałego mieszania w młynku przez ciągły czas ponieważ doprowadzi się w ten sposób do spalenia półproduktów. Stosując miki błyszczące ostatni element mieszania trzeba wykonać w ramach torebek strunowych, by ich nie zmatowić.