Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Substancje uczulające w kosmetykach: mechanizm podrażnienia

Substancje uczulające w kosmetykach

Każda substancja, która nie pochodzi z naszego organizmu, może być uznana za obcą i zaatakowana. Czasami nawet nasz organizm atakuje sam siebie, kiedy coś pójdzie nie tak. Przy tak nadwrażliwym układzie odpornościowym czasami nawet kosmetyki, substancje przeznaczone do poprawiania wyglądu i stanu skóry, są w stanie skutkować podrażnieniami skóry i reakcjami alergicznymi.

Substancje bardzo szkodliwe w ich składzie wyeliminowano, a te ryzykowne, nawet jeśli zostały, są obecne w małych ilościach. Mimo wszystko, alergicy muszą koniecznie zapoznać się z potencjalnie szkodliwymi składnikami, a reszta osób też powinna je znać. Trzeba zwrócić uwagę, że uczulenie to złożony proces, na który wpływa wiele elementów. Bardzo ważne są tutaj kombinacje składników, ale też czas narażenia na ich działanie.

Dlatego w pierwszej kolejności robi się podział wszystkich specyfików na te, które będą z nami przez wiele godzin (kremy, szminki itp.) oraz na te, które szybko zostaną usunięte (szampony, odżywki itp.). Bardzo duże znaczenie ma też miejsce aplikacji preparatu. Skóra na rękach jest w stanie wytrzymać dużo więcej, niż skóra pod oczami.

jakie składniki uczulają w kosmetykachOgólnie rzecz biorąc, najmniej wrażliwe są dłonie, które zostały stworzone do interakcji z otoczeniem, a najbardziej cierpi twarz, zwłaszcza oczy i powierzchnie osłonięte, na przykład pachwiny. Zwrócić uwagę trzeba również na stan naszego ciała. Mężczyźni na pewno są w stanie powiedzieć, jakie uczulenia mogą powodować środki po goleniu. Ich zastosowanie na podrażnioną skórę będzie drastyczne, a na zdrowej skórze nie będzie żadnej reakcji. Podobnie wygląda to ze zdrowiem całego organizmu.

W praktyce nie da się dokładnie określić, jakie substancje spowodują niepożądane reakcje, bo to sprawa osobnicza. Teoretycznie, wszystkie elementy kosmetyków są bezpieczne. Mimo to, osoby z alergiami powinny unikać alkoholu etylowego i kwasów owocowych. Niebezpieczne bywają także oleje mineralne, jak również lanolina i wosk, a raczej zanieczyszczenia nieuchronnie obecne w tych substancjach.