Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Jak odróżnić kosmetyki naturalne od tradycyjnych?

Zdrowy makijaż

Zdrowe kosmetyki

Podstawowym składnikiem kosmetyków naturalnych są zawsze oleje roślinne, które pozyskuje się z roślin z upraw ekologicznych i są one tłoczone na zimno, nie będą rafinowane. W kosmetykach konwencjonalnych przede wszystkim są oleje, które mają pochodzenie petrochemiczne. Emulgatory to takie substancje, które odpowiadają za łączenie olejów z wodą. W kosmetykach naturalnych stosuje się takie pochodzenia roślinnego. Zapach kosmetyków naturalnych wynika wyłącznie z zastosowanych olejków eterycznych.

Naturalnymi konserwantami będą tutaj wyłącznie olejki eteryczne, witaminy czy też ewentualnie małe ilości alkoholu roślinnego. Jeśli chodzi o szampony czy żele do mycia zamiast detergentów syntetycznych stosuje się przede wszystkim delikatne środki roślinne oparte o olej kokosowy.

Kosmetyki tradycyjne czy ekologiczne - które lepsze?

Najczęściej będzie tak, że ekologiczne kosmetyki są dużo bardziej przyjazne skórze, jednak nie zawsze są lepsze od tradycyjnych produktów i nie zawsze są od nich bardziej skuteczne. Kosmetyki naturalne mają opinię preparatów, które są łagodne, doskonałe dla alergików. Jednak to tylko półprawda. Każdy kosmetyk musi mieć konserwanty, które będą zapewniać niezmienione walory przez czas określony. W naturalnych kosmetykach stosowane są olejki eteryczne, które będą przedłużać ich trwałość a często są one również przyczyną uczuleń.

Eko kosmetyki

Kosmetyki bez konserwantów

Jedynie reklamowym chwytem będzie umieszczenie na kosmetykach informacji o tym, że nie mają one parabentów. Tymczasem mamy tam konserwanty, które są bardzo dokładnie badane i uznawane powszechnie za najbezpieczeniejsze dla człowieka. Szybko ulegają one przemianie w naszej skórze i dalej będą usuwane przez organizm. może się również tak zdarzyć, że po użyciu jakiegoś doskonałego preparatu nasz organizm będzie miał problem z wysypką czy zaczerwienieniem, tak niekiedy będzie bywać, jeśli chodzi o zbyt dużą dawkę naturalnością jaką otrzyma nasza skóra jeśli nie jest do tego przygotowana.

Lepiej nie liczyć na to, że kosmetyk naturalny wygładzi zmarszczki automatycznie i usunie przebarwienia czy też przywróci włosom blask, stosują tak zwane ekokosmetyki trzeba liczyć się z tym, że na efekt ich działania trzeba jednak sporo czekać. Czasami będzie to kilka tygodni, czasami miesięcy., dlatego jeśli komuś szczególnie zależy na szybkim efekcie raczej trzeba pomyśleć o kosmetykach tradycyjnych.